Jak dobrać i wykorzystać lampę błyskową plenerową podczas sesji fotograficznej

Lampa błyskowa plenerowa to niezastąpione narzędzie dla kreatywnych fotografów, którzy chcą kontrolować oświetlenie w zmiennych warunkach zewnętrznych. Dobór odpowiedniej lampy i jej skuteczne wykorzystanie mogą znacząco wpłynąć na jakość i charakter zdjęć. W tym artykule przedstawię, jak wybrać lampę błyskową plenerową oraz jak jej używać, aby uzyskać najlepsze efekty.

Wybór lampy błyskowej

Typy lamp błyskowych:

Speedlite/Speedlight: Małe, przenośne lampy błyskowe, które montuje się na aparacie lub można używać zdalnie. Idealne do przenośnych zestawów. Taka lampa jednak będzie za słaba do pracy przy pełnym słońcu jak na fotografiach poniżej. Super natomiast sprawdzi się w pomieszczeniu lub doświetleniu o wschodzie/zachodzie słońca gdzie słońce jest już bardzo delikatne. Przykładowa lampa reporterska.

Monoblock: Większe, potężniejsze lampy, które oferują większą moc błysku i są często używane w bardziej zaawansowanych ustawieniach. Do tej sesji w plenerze użyłem lampy plenerowej 500Ws od Elinchrom FIVE – Battery Monolight Kit Od początku planowałem fotografować ten plan pod słońce, rozpoczynając sesję od godziny 8 rano, wiedziałem że słońce będzie już mocne i zwykła lampa reporterska będzie zdecydowanie za słaba.

Lampa pierścieniowa macro (Ring Flash): Specjalistyczna lampa, która zapewnia równomierne oświetlenie z mocniejszymi cieniami, często używana w fotografii macro.

Moc lampy

  • Liczba przewodnia (Guide Number): Wskaźnik mocy lampy, który określa maksymalny zasięg błysku. Wyższa liczba przewodnia oznacza większą moc.
  • W plenerze warto mieć lampę o liczbie przewodniej co najmniej 100 Ws fotografując w mniej słoneczny dzień lub kiedy słońce jest już nisko. W przypadku fotografowania w pełnym słońcu, najlepiej wyposażyć się w lampę o mocy min 500 Ws.

Funkcje i technologie

  • TTL (Through The Lens): Automatyczne pomiary ekspozycji, które dostosowują moc błysku do warunków oświetleniowych, co jest szczególnie przydatne w dynamicznych sytuacjach.
  • HSS (High-Speed Sync): Umożliwia korzystanie z lampy błyskowej przy krótkich czasach migawki, co jest niezbędne do zamrażania ruchu i uzyskiwania efektów artystycznych. Bardzo przydatne do fotografowania w ruchu!
  • Manual Mode: Pozwala na ręczne ustawienie mocy błysku, co daje większą kontrolę nad oświetleniem.

1. Wykorzystanie lampy błyskowej plenerowej

Podstawowe techniki:

  • Fill Light: Użycie lampy błyskowej jako wypełnienia w cieniu. W słoneczny dzień lampa błyskowa może zmiękczyć ostre cienie na twarzy modela.
  • Backlight Compensation: Kiedy tło jest znacznie jaśniejsze niż obiekt, lampa błyskowa może pomóc w wyrównaniu ekspozycji, oświetlając przód obiektu jak na tej fotografii z sesji narzeczeńskiej.
  • Balancing Flash and Ambient Light: Kluczem jest zrównoważenie światła błyskowego z naturalnym oświetleniem, aby uzyskać naturalnie wyglądające zdjęcie.

2. Kreatywne techniki

Off-Camera Flash: Używanie lampy błyskowej zdalnie, aby uzyskać bardziej interesujące i dramatyczne efekty oświetleniowe. Wymaga to wyzwalaczy radiowych.

Modyfikatory światła: Użycie modyfikatorów światła, takich jak softboxy, parasole czy reflektory, aby zmiękczyć lub ukierunkować światło. W plenerze modyfikatory mogą pomóc w uzyskaniu bardziej kontrolowanego i estetycznego światła.

Filtry żelowe: Użycie kolorowych filtrów (geli) na lampie błyskowej, aby dodać kreatywne efekty kolorystyczne lub skorygować balans bieli w trudnych warunkach oświetleniowych.

Na tej fotografii użyłem lampy Profoto A2 wraz z żelem ocieplającym Profoto Clic Gel Yellow do lampy C1, który zasymulował zachodzące słońce

3. Praktyczne wskazówki

Wizualizacja: Przed rozpoczęciem sesji zastanów się nad efektem, który chcesz osiągnąć, i zaplanuj ustawienie lampy oraz jej moc.

Test: Zrób kilka zdjęć testowych, aby upewnić się, że lampa jest poprawnie ustawiona i daje pożądany efekt.

Zasilanie: W plenerze zarządzanie bateriami jest kluczowe. Miej zawsze ze sobą zapasowe baterie lub akumulatory, aby uniknąć przerwania sesji.

Prognozowanie: Bądź przygotowany na zmienne warunki pogodowe. Używaj osłon ochronnych na lampę i sprzęt, aby zabezpieczyć je przed deszczem czy kurzem.

Podsumowanie

Lampa błyskowa plenerowa to potężne narzędzie, które może znacznie poprawić jakość twoich zdjęć, jeśli jest właściwie dobrana i używana. Kluczem jest zrozumienie podstawowych i zaawansowanych technik oświetleniowych oraz umiejętne wykorzystanie funkcji i akcesoriów. Praktyka i eksperymentowanie z różnymi ustawieniami pozwolą ci w pełni wykorzystać potencjał lampy błyskowej w fotografii plenerowej.

Warsztaty i szkolenia

Zachęcam Cię do praktyki i testowania, jeśli chciałbyś/chciałabyś podszkolić się w zakresie światła błyskowego to napisz do mnie.

Similar Posts